Nektium’a, sürdürülebilir honeybush tedariki için biyoticaret izni

Nektium, honeybush bitkisinin Güney Afrika’dan sürdürülebilir ve etik şekilde tedarik edilmesine yönelik Nagoya Protokolü uyarınca ilk biyoticaret iznini aldı.

Honeybush (Cyclopia spp.), Güney Afrika’daki yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip Cape Floral Kingdom’dan doğal olarak tatlı, kafeinsiz bir çaydır. Antioksidanlar ve sağlığı teşvik eden biyoaktif bileşik mangiferin açısından zengindir, anti-diyabetik1 anti-obezite2 ve immünomodülatör özellikler gösterdi.3

Nektium artık Güney Afrika Orman, Balıkçılık ve Çevre Bakanlığı’ndan Nagoya Protokolü ilkelerine uygun olarak honeybush tedarik etmek için bir biyoticaret izni aldı. 2014 yılında yürürlüğe giren uluslararası yasal çerçeve, biyolojik çeşitliliği ve hammadde tedarik alanlarındaki faydaların topluluklarla adil ve eşitlikçi bir şekilde paylaşılmasını teşvik ediyor.

İzin alındıktan sonra Nektium’un Ar-Ge ekibi şu anda takviyeler, yiyecek ve içeceklerde kullanım potansiyeli olan bir honeybush bileşeni geliştirmek için çalışıyor.

Nektium Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Adriana Regidor şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik Nektium için temel bir önceliktir. Korumayı, biyolojik çeşitliliği ve adil ticareti teşvik etmek amacıyla Nagoya Protokolü ilkelerini ürün geliştirme stratejimize zaten entegre etmiştik. Honeybush’un bir nutrasötik olarak potansiyelini keşfetmeye başladığımızda, kısa sürede Güney Afrika’nın Protokol için tüm yasal çerçeveye sahip olduğunu keşfettik.

Güney Afrika’daki bir honeybush ekstraktı üreticisine verilen ilk biyoticaret izni olduğuna inandığımız ilk biyoticaret iznimizi almış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu önemli kilometre taşı, müşterilerimiz için sürdürülebilir ve sürdürülebilir hammadde kaynaklarına olan güçlü bağlılığımızı gösteriyor. Kendi çevresel ve sosyal taahhütleriyle uyumlu, güvenli malzemeler sunarak sorumlu bir şekilde hareket edeceğimizden emin olabilirler.”

Parceval bir dizi biyoticaret ve biyoaraştırma izni aldı

İzni güvence altına almak için, Güney Afrika Hükümeti tarafından belirlenen ilgili yerli grupların geleneksel bilgilerinin tanınması ve ödüllendirilmesi önemliydi. İspanya merkezli Nektium bu nedenle Güney Afrika distribütörü Parceval (Pty) Ltd. ile birlikte çalışarak Güney Afrika San Konseyi ve Ulusal Khoisan Konseyi ile istişarede bulundu ve müzakerelerde bulundu.

Parceval, ülkedeki doğal kaynakları sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde tedarik etmek için halihazırda bir dizi biyoticaret ve biyoaraştırma iznini aldı.

Müzakereler sonucunda Nektium, honeybush içeriklerinden elde edilecek karı her iki konseyle paylaşacak ve üyelerine şirketin Gran Canaria Adası’ndaki tesislerinde staj olanağı sağlayacak.

Nektium ayrıca Aralık 2023’te Nagoya Protokolü’ne uygunluğunu gösteren bir izin alan yerel hammadde tedarikçisi Agulhas Honeybush Tea ile de çalışacak. Taraflar, yabani honeybush stoklarını koruyan, tarımsal biyolojik çeşitliliği teşvik eden ve karbon tutulmasını teşvik eden sürdürülebilir ekimi sağlamak için işbirliği yapacak.

Adriana Regidor şöyle konuştu: “İzni almak uzun bir yolculuktu ama Parceval bu yolun her adımında bize rehberlik etti. Değerlerimize bağlı bir hammadde tedarikçisinin yanı sıra geleneksel bilgi sahiplerini temsil eden iki yerel meclisi de tespit edebildik. San ve Khoisan konseyleriyle güvene dayalı sağlam bir ilişki kurmayı başardık. Temsil ettikleri topluluklar binlerce yıldır varlığını sürdürüyor ve sürdürülebilir honeybush kullanımına ilişkin derin bilgi birikiminden dolayı onlara son derece minnettarız. Buna karşılık sunduğumuz staj programı, onların yeni beceriler ve bilgiler edinebilecekleri anlamına geliyor. Bu onların evlerine dönmelerine ve kendi topluluklarını çeşitli şekillerde yükseltmelerine olanak tanıyacak.”

1 Malongane, F. et al. ‘Anti-Inflammatory, Anti-Diabetic, Anti-Oxidant and Cytotoxicity Assays of South African Herbal Teas and Bush Tea Blends’ Foods (2022) 
2 Jack, B.U. et al. ‘Cyclopia intermedia (Honeybush) Induces Uncoupling Protein 1 and Peroxisome Proliferator-Activated Receptor Alpha Expression in Obese Diabetic Female db/db Mice’ International Journal of Molecular Sciences (2023) 

3 Garcia, D. et al. ‘Modulation of rat macrophage function by the Mangifera indica L. extracts Vimang and mangiferin’ International Immunopharmacology (2002)