Salı, Ocak 18, 2022
Ana SayfaSöyleşi“Sektörümüz pandemiden az etkilendi”

“Sektörümüz pandemiden az etkilendi”

Pazarda yoğun olarak kullanılan birçok eldiven tipinin keşfini gerçekleştiren Mapa, 1957 yılında ilk pamuk havı emdirilmiş (floke) kimyasal eldiveni de üretmişti. Mapa Professional Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan Ülke Müdürü Tolga Karabacak sorularımızı yanıtladı.

-Sayın Tolga Karabacak, Mapa Professional firmasını okuyucularımıza tanıtır mısınız?

Mapa Professional, 1948’den beri endüstriyel uygulamalar için koruyucu eldivenler üreten ve pazarlamasını yapan dünya lideri bir markadır.  Eldivenlerimiz 7 kıtada iş ortaklarımız, distribütörlerimiz aracılığı ile son kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. 3 kıtaya yayılmış üretim birimlerimizle hemen hemen tüm dünya pazarına hem hızlı lojistik hem de yüksek kapasite anlamında hizmet verebilecek  olanaktayız.

Mapa hali hazırda pazarda yoğun olarak kullanılan  birçok eldiven tipinin keşfini gerçekleştiren firmadır. Buna, 1957 yılında ilk pamuk havı emdirilmiş (floke) kimyasal eldivenin Mapa tarafından imalatını örnek verebiliriz.

Ürün gruplarımızı başlıca Sıvıya Mukavemetli Eldivenler – Kimyasallara Mukavemetli Eldivenler – Hassas İş Eldivenleri – Genel Kullanım – Kesilmeye Mukavemetli Eldivenler – Termal Koruma Eldivenler – Biyolojik Koruma Eldivenler – Tek kullanımlık Eldivenler – Balıkçılık Eldivenleri – Temizlik Eldivenleri  Tarım Eldivenleri – Gıda Endüstrisi Eldivenleri olarak sınıflandırabiliriz.

Özellikle kimyasal dirençli, gıda kullanım onaylı, pamuk havı emdirilmiş lateks ve nitril eldivenler, kesilmez ve yağ geçirmez ağır iş eldivenlerinde yıllardır süregelen bir uzmanlığımız var.

-Mapa Professional’ın gıda sektörü için çözümleri nelerdir? Ürünlerin kullanım alanlarını anlatabilir misiniz?

Şirket olarak gıda sektörü senelerdir tüm dünyada lider olduğumuz bir alan. Özellikle geniş Mapa Gıda Uzmanı serimiz ile AB Gıda Kullanım Sertifikalı ürünleri müşterilerimize sunuyoruz. Kesimhanelerden fırınlara, catering’den tarımsal üretime dek birçok farklı alanlarda gıda sektörüne eldiven çözümleri sunuyoruz.

-Yeni ürün ve Ar-Ge çalışmaları ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemizde özellikle kesimhanelerde en çok kullanılan 165 kodlu lateks sıvı geçirmez modelimizi çevreci bir ambalaj ile güncelledik. Yine kesimhaneler için kesilmez ve yağ/sıvı geçirmez 582 kodlu D seviye eldivenimize bu sene içinde Gıda Kullanım Sertifikası aldık. Yüksek ısı riski taşıyan işlemler ve soğuk hava depoları için termal risklere karşı 2 yeni model geliştiriyoruz.

İşlenen gıda türüne göre uygun eldiveni seçmenize yardımcı olan Gıda Uzmanı Serimizi farklılaşan gıda proseslerine göre yeniden güncelledik.

Yine bu sene pazara sunduğumuz yeni norm ISO 18889: 2019 Avrupa Birliği Zararlı Tarım İlaçlarına Karşı Koruma Standardına (G1, G2) sahip serimiz ile gıda ve tarım sektöründeki müşterilerimize güncellenen standartlar ile uyumlu yenilikçi ürünler sunuyoruz.

-Koronavirüs pandemisinin firmanız ve sektör üzerindeki etkilerini anlatabilir misiniz? Bu konuda ne tür çalışmalar yaptınız ve yapıyorsunuz?

Açıkçası İş Güvenliği Ekipmanı sektörü pandemiden en az etkilenenlerden oldu. Özellikle geniş Tek Kullanımlık ve Sıvı Geçirmez serimiz ile pandemi sürecinde hem gıda üreticilerine hem de farklı sektörlerdeki birçok müşterimize zamanında stok sağlayarak yardımcı olmaya çalıştık.

-Sektörde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Çözüm önerileriniz var mı?

Sertifikasız ve düşük kaliteli ürün kullanımı bizim için sektördeki en önemli sorunlardan biri. Bu çalışanın hem verimini düşürüyor hem de iş kazası riskini çok yükseklere taşıyor. Çözüm daha fazla denetim.

-Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu vesile ile tüm sektöre sağlıklı ve bol kazançlı bir sene diliyorum.

 

 

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler