Cuma, Eylül 22, 2023
Ana SayfaKültür & SanatSeramik Sanatçısı Elif Saltık Galeri Diani’de 

Seramik Sanatçısı Elif Saltık Galeri Diani’de 

Hayalindeki imgeleri, masalsı bir dille sanatına ve kullandığı malzemelere aktaran Seramik Sanatçısı Elif Saltık “Haki” adlı kişisel sergisiyle 4 Şubat 2023’ten itibaren Galeri Diani’de yer alacak.

Seramik Sanatçısı Elif Saltık’ın “Haki” adlı kişisel sergisi 4 Şubat-22 Şubat 2023 tarihleri arasında  Galeri Diani’de gerçekleşecek. Elif Saltık “Bir fincana, bir çanağa, bir pano ya da bir heykele baktığınızda sizi gülümsetmeli belki de düşündürmeli” diyor.

İşte bu nedenle ürettiği yapıtların izleyiciye anlattıkları olduğunu ve bunların dinlenmesini istediğini belirtiyor. Yapıtlarının yanına eşlikçi olarak doğadan gelen gerçek parçalar ekliyor.

Böylelikle hikayelerinin daha da dillendirildiğini ve anlaşılır kılındığının altını çiziyor.

“Asıl çıkış noktam doğa”

Elif Saltık, söze “Sanki bir tiyatro sahnesinde izlenen bir oyun yazdım ve izleyici sonraki sahneyi merakla beklesin istedim. Evet, önce ben heyecanlandım, hem de çok” diyerek başlıyor. “Seramikle olan yolculuğum çamuru elime aldığım an şekillenmeye başlıyor.

Çamurun sınırları var ve ben bu sınırları zorlamayı öyle seviyorum ki, bir anda kendimi bir hikaye içinde buluyorum. Farklı dokular çalışmak, bu dokularla küçük hikayeler anlatmak beni çok heyecanlandırıyor. Asıl çıkış noktam ise doğa.

Eserlerim bana göre bakıp göremediğimiz formlar, renkler, dokulardan oluşuyor ve ben kısmen de olsa yakalayabildiklerimi insan hikayeleri ile birleştirdiğimde sanki fantastik bir dünya işliyorum çamurun üzerine.

Özellikle ağaç ve toprak doku, form ve yapı olarak benim yaratıcılığımı inanılmaz tetikliyor. Doğa temasını insan figürleri ile birleştirerek her türlü duygu birikimimi pişmiş toprakla bütünleştirip izleyiciye sunuyorum” diyor.

Elif Saltık hakkında
1971’de İstanbul’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimimi tamamladıktan sonra 1993’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Görüntü Sanatları Tiyatro Dekor ve Kostüm Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli tiyatro ve televizyon kanallarında dekorlar yaptı.
Eğitim ve kişisel becerilerinin katmış olduğu özgüven ve yaratıcılığı başkalarına da aktarabilecek olmak adına seramik sanatına adım attı. M.G.S.Ü’de aldığı eğitimler sayesinde iş hayatında dekor yaparken yarattığı hikayeleri, çamurun üstünde yaşatmaya başladı.
2010 yılından bu yana seramik hayatının vazgeçilmezi oldu. Kendi atölyesi ve faklı atölyelerde, elle şekillendirme üzerine eğitimler veren sanatçı, belirli dönemlerde workshoplar düzenledi. Seramik ve heykel çalışmaları dışında, farklı organizasyonlarda tasarım çalışmaları yaptı, çeşitli karma sergilere ve fuarlara katıldı.

Adres:

Galeri Diani / Bostanbaşı Cad., No: 3D, Beyoğlu/İstanbul

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler