Çarşamba, Temmuz 28, 2021
Ana SayfaEditörSüt ürünleri “iştah kontrolünde” etkili

Süt ürünleri “iştah kontrolünde” etkili

Ana konumuzun “Süt ve süt ürünleri” olması nedeniyle, bu sektörden iki gelişmeye yer veriyorum. İlki, İspanya’da düzenlenen dünyanın en saygın beslenme kongrelerinden ICN2013 (Uluslararası Beslenme Kongresi)’nde sunulan araştırma sonuçları ve bildirileriyle ilgili. Bu sunumlara göre süt ürünleri, kilo kontrolünde ve kronik hastalıklara yakalanma riskinin azalmasında çok önemli rol oynuyor. Tam tahıllı ürünler ise sağlıklı beslenmede kilit bir unsur olma özelliğinin yanı sıra önemli kronik hastalıkların, şişmanlığın ve obezitenin önlenmesinde çok ciddi bir işlev üstleniyor.

Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenenler iştah kontrolüne yardımcı olacak şekilde ideal kaloriyi aşmadan vücutları için gerekli olan enerjiyi sağlayabiliyorlar. Bu dengeyi sunan ürünlerin başında da süt ve süt ürünleri geliyor. Kalsiyum ve doymayı sağlayan proteinler sayesinde süt ürünleri, açlık yaratmadan kilo vermede yardımcı oluyor.

 Toplanan inek sütünde artış var

İkinci gelişme ise, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Süt ve Süt Ürünleri Üretimi Aralık 2013 verileri ve 2013 yılı üretim rakamları ile ilgili. Verilere göre, toplanan inek sütü miktarı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 6,4 arttı.

Aralık ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 115.454 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 9,6 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 46.910 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,2 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 635 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre % 291,9 arttı.

Yoğurt üretimi 85.170 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,5 artış gösterdi. Ayran üretimi ise 43.945 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre % 11,5 arttı.

 St. Petersburg perakende sektörü

Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü’nden Songül Bektaşoğlu ve Oya Benli Özbaş’ın hazırladığı raporda, St. Petersburg perakende sektörü ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

13 milyon insanın yaşadığı St. Petersburg, Neva Nehri’nin Finlandiya körfezine döküldüğü delta üzerine kurulu. Rusya Federasyonu’nun Avrupa’ya açılımını sağlayan kent, aynı zamanda ülkenin de en büyük limanına sahip.

Şehir merkezi mimarisi, kanalları ve suyolları ile UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilmiş. Hem yerel halkı hem de çok sayıda turist ziyareti nedeniyle de önemli ölçüde bir tüketim pazarı mevcut. St. Petersburg’da modern perakende alışveriş merkezleri 2006 yılı itibarı ile gelişmeye başlamış ve çeşitli kalitede pek çok alışveriş merkezi yapılmış. Kent, yerel nüfus ve nispeten yüksek maaş düzeyi göz önünde bulundurulduğunda ulusal ve uluslararası birçok perakende girişimci için hala hedef durumunda. Sonuç olarak St. Petersburg kişi başına perakende alanı en yüksek olan Rus şehirlerinden biri.

Son yıllarda pazarda yaşanan durgunluk, gıda perakendeciliğinin yapısını değiştirmiş. Bu dönemdeki işsizlik artışı ve tüketicilerin gelirlerindeki azalma, pazardaki tüketim şeklini etkilemiş. Pahalı ürünlere olan talep azalmış, tüketici gıda alışverişlerinde daha fiyat odaklı ve tutumlu olmaya başlamış. Durgunluk perakende sektöründe çok önemli yapısal değişikliklere neden olmuş. Birçok market el değiştirmiş ve yeni konseptler oluşturulmuş.

Raporun tamamını iç sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Yeni sayıda buluşmak üzere,

Hoşça kalın.

 

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler