Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaHaberlerTürkiye “Dünya Çikolata Ustası”ndan ödülle döndü

Türkiye “Dünya Çikolata Ustası”ndan ödülle döndü

İlk defa bu sene, Türkiye’den iki şef  ile katıldığımız “Dünya Çikolata Ustası” yarışması Doğu Avrupa ön elemelerinde, Ankara’dan Gamze Baş üçüncü olurken, “En İyi Kaplama Pralin” ödülünün de sahibi oldu.

Türkiye’nin ilk kez katıldığı yarışmada; Türkiye’yi, Hakan Doğan ve  Gamze Baş temsil etti. Bu büyük ve zorlu sınavda üçüncü olan Gamze Baş; kayısı, badem ve rakı kullandığı reçete  ile “En iyi Kaplama Pralin” ödülünü almaya da hak kazandı.

Belçikalı çikolata devi Callebaut, dünyanın en prestijli yarışması “Dünya Çikolata Ustası” 2011 finalleri için, geçtiğimiz hafta Polonya’daki ön elemelerde, kıyasıya bir rekabete, heyecanlı tasarımlara ve lezzetli bir yolculuğa adım attı.

Sunum, lezzet ve teknik uygulama açısından değerlendirilen yarışmacılar; en göze çarpan ve görülmeye değer çikolatayı, iki farklı pralini ve  en gösterişli pastayı yapmak için yarıştılar.

Çikolata yapmanın bir sanat olduğu felsefesinden yola çıkarak, 4. kez düzenlenen uluslararası “Dünya Çikolata Ustası” yarışmasına imza atan Callebaut; 26 ülkede, 40 üretim tesisi ile dünyanın en büyük çikolata ve kakao üreticisi olarak biliniyor.

Barry Callebaut tarafından düzenlenen “World Chocolate Masters” (Dünya Çikolata Ustaları) dünyanın en önemli ve prestijli uluslararası yarışması olarak kabul ediliyor.

Callebaut; “Dünya Çikolata Ustası” yarışması için, Türkiye’de düzenlediği ön elemelerle ilk defa Türk şeflerinin de katılımcı olmasını sağladı. Ülkemizi temsilen seçilen Hakan Doğan ve Gamze Baş, Polonya Expo Sweet fuarında gerçekleştirilen yarışmaya katılmaya hak kazandıktan sonra, yarışma ile ilgili çeşitli eğitimlerden geçerek, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiler.

Ekim 2011 de Paris’te “Salon De Chocolate Professional”  da tüm dünya medyası önünde, 20 ülkenin temsilcileri ile gerçekleşecek bu kıyasıya lezzetli yarışmada, 2 gün boyunca tüm yarışmacılar marifetlerini sergileyecekler.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler