Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaAraştırmaTürkiye’ye 3,7 milyon Avrupalı Türk geliyor

Türkiye’ye 3,7 milyon Avrupalı Türk geliyor

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK), 2012’den bu yana “Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Yeri” araştırmasını gerçekleştiriyor.

Hedef, “Avrupalı Türklerin harcamalarını, Türkiye turizmine gösterdikleri ilgiyi ve ağırlık verdikleri turizm destinasyonlarını tanımlamak” olarak belirtiliyor.

Avrupa ve Türkiye’de 2 yılı aşkın süredir devam eden koronavirüsün azaldığından hareketle, pandemi koşullarında yaşanan normalleşme ile turizmde bu yıl yüz güldüren bir yoğunluk söz konusu. Son zamanlarda Avrupa’dan gelen turist sayısında bir düşüş olsa da, dünyanın her yerinden Türkiye’ye turist gelmekte. Özellikle bu yıl Türk turizmine en çok katkı sağlayanların Avrupalı Türkler olduğunu görüyoruz.

4 ülkede yapılan araştırma

TAVAK Vakfı’nın 18-26 Temmuz tarihleri arasında Avrupalı Türklere yönelik; pilot bölge olarak Avrupalı Türklerin en çok geldiği, Almanya, Hollanda, Avusturya ve İsviçre’de gerçekleştirdiği araştırma kapsamında geçtiğimiz yıla göre daha fazla sayıda Avrupalı Türk turistin Türkiye’ye gelmeyi planladığı görülmüştür. Araştırma kapsamına göre bu yıl Türkiye’ye gelecek Avrupalı Türk turistlerin sayısının artması bekleniliyor.

Takriben 3,7 milyon Avrupalı Türk, Türkiye’de tatilini planlıyor

Avrupalı Türklerin bu yıl Türkiye’de geçirecekleri tatilleri sürecinde kişi başına ortalama 1450 € harcayacakları öngörülüyor. Avrupalı Türklerin en fazla harcama yaptıkları bölgeler; İzmir, Çeşme, Alaçatı oluyor. Bu harcamaların Türkiye’nin döviz ekonomiye büyük ölçüde katkıda bulunacak.

Takriben 3 milyon 700 bin Avrupalı Türk, Türkiye’de tatilini planlanıyor. Türkiye’ye 3,7 milyon kadar Avrupalı Türkün geleceğinden hareket edilmektedir.

Geçmiş yıllara bakıldığında 2014 ve 2017 yıllarında 2 milyon 700 bin Avrupalı Türk gelmiş, son 12 yılda en fazla Avrupalı Türk turistin 2019 yılında (2 milyon 800 bin) geldiği görülüyor.

Takriben her 4 kişiden biri İzmir’e gelmeyi planlanıyor. Revaçtaki bölgelere baktığımız zaman Avrupalı Türklerin % 52’si bu yıl tatillerinin bir bölümünü İstanbul’da geçirmeyi planlıyor. İstanbul’da oranın daha fazla olmamasının en büyük nedeni, Reina ve Galatasaray Adası gibi eğlence merkezlerinin kapalı olması olmasının etkisi var. Antalya bu yıl ciddi olarak düşüş göstermekte.

Sadece % 12 oranında Avrupalı Türk bu yıl Antalya’ya gitmeyi planlıyor

Bodrum’da bu oran % 13 olurken, Çeşme ve Alaçatı’da ise bu oran % 29’a kadar yükseliyor. Bunun nedeni özellikle genç Avrupalı Türklerin Alaçatı ve Çeşme’ye çok rağbet göstermelerinden kaynaklanıyor.

Ege kıyıları Avrupalı Türkler için cazibe merkezi haline geliyor. Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) olarak geçtiğimiz yıl Ege’de artan Avrupalı Türk turist sayısına yönelik gerçekleştirdiğimiz araştırmada Çeşme, Alaçatı, Bodrum, Urla ve Fethiye gibi turizm destinasyonlarına yönelik Avrupalı Türk turistlerin yoğun ilgisi olduğu tespit edildi. Bu destinasyonlar içinde neredeyse üçte bire yakın bir oranla en çok talep gören bölge ise Alaçatı ve bu yılda yüksek orandan Avrupalı Türk turist ağırlayacağı öngörülüyor.

Avrupalı Türkler Türkiye’de ortalama 28 gün kalırlarken, Avrupa’dan gelmesini beklediğimiz yabancı turistler ise ortalama 16 gün kalıyor.

Bu dört pilot ülkede yapılan araştırma sonuçları oransal olarak diğer Avrupa ülkelerinden gelecek Avrupalı Türklere de yansıtılmıştır. Bu yıl araştırmanın sapma oranı takriben % 4 civarında hesaplandı.

Tablo 1. Avrupalı Türklerin Türkiye’de beklenen turizm harcamaları 2022

(TAVAK 2022)

Tablo 2. Yıllara göre Türkiye’ye gelen Avrupalı Türk turistler

(TAVAK 2022)

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler