Çarşamba, Temmuz 28, 2021
Ana SayfaEditörTuza renklendirici eklenemeyecek

Tuza renklendirici eklenemeyecek

Tarım Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tuzlara renklendirici madde katılmasıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Açıklama şöyle: “Kısa bir süre önce yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Tuz Tebliği ile ilgili olarak bazı basın yayın organlarında ‘Artık renkli tuz üretilebilecek’ şeklinde çıkan haberlerin kamuoyunda yanlış algıya sebebiyet verebileceği endişesiyle Bakanlığımız açıklama yapma ihtiyacı duymuştur. Yeni Tuz Tebliği ile tuzların beyaz renkte olma zorunluluğu kaldırılmıştır. Bundan böyle piyasaya renkli tuz arz edilebilecektir. Ancak buradaki renkten kasıt; dışarıdan renklendirici madde ilavesi olmayıp, tuzun doğal yapısında bulunan minarelerin rengidir.  Dolayısıyla tuza renklendirici katılmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Yeni Tebliğe göre, tuz yabancı madde içermeyecek, işlenmiş tuz rafine edilmeden veya yıkanmadan piyasaya sunulmayacaktır.

Tuz etiketleri üzerinde ‘Tuzu azaltın, sağlığınızı koruyun’ ifadesi yer alacaktır.”

Haftada üç gün Okul Sütü  

Okul Sütü Programı kapsamında bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığının kazandırılması ile yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması amacıyla, 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlamak üzere 2 eğitim öğretim yılı süresince UHT (uzun ömürlü) içme sütü dağıtılacak.

Bakanlar Kurulu’nun, Okul Sütü Programı Uygulama Esasları Hakkında Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek okullarda her öğrenciye belirtilen esaslar çerçevesinde haftada 3 gün, 200 mililitre sade, yağlı UHT içme sütü dağıtılacak. Program doğrultusunda dağıtılacak sütün temini ve dağıtım takvimi, her eğitim ve öğretim yılı için çıkarılacak tebliğle belirlenecek. Program süresince yapılacak okul sütü sevkiyatları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenecek kriterlere uygun yapılacak. Okul sütü sevkiyatları, il içinde il milli eğitim müdürlüklerinin organizasyonu ve kontrolünde yüklenici tarafından yapılacak. UHT içme sütü, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında ülke içinde UHT içme sütü üretimi yapan gıda işletmelerinden, Kamu İhale Kanunu çerçevesinde temin edilecek.

Aile hekimleri, öğretmenler ve/veya veliler tarafından süte karşı duyarlılığı tespit edilen öğrenciler okul yönetimleri tarafından program dışında tutulacak.

Dağıtılacak UHT içme sütü, yurtiçinde üretilen çiğ sütten Türk gıda mevzuatına uygun olarak elde edilecek ve ambalajının şekli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek. Okul sütlerinin üretiminden tüketimine kadarki aşamalarında, Türk gıda mevzuatı ile ihale teknik şartnamesine uygunluğunun denetimi il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerince yapılacak.

“Boyalı Kuşlar Irmağı” Uruguay

Yüzölçümü olarak, Güney Amerika’nın Surinam’dan en küçük ikinci ülkesi olan Uruguya’da halkın yarısı başkent Montevideo’da yaşıyor. “Uruguay” adının anlamı da çok ilginç; yerlilerin dili Guarani’de “Boyalı Kuşlar Irmağı” anlamına geliyor. Uruguay zengin ekilebilir alana sahip. 176.065 kilometrekarelik yüzölçümünün % 80’i tarım ve hayvancılığa uygun.

Ülkede tarımsal ürünler alanında; ağırlıklı olarak pirinç, arpa ve buğday, mısır ve et ürünleri üretimi yapılıyor. Et ürünleri, pirinç, deri ürünleri, yün, balık ve süt ürünleri ihracatın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Ayrıca Uruguay, Türkiye’nin cаnlı besilik sığır ithalatı yаptığı ülkelerden biri…

Yeni sayıda buluşmak üzere,

Hoşça kalın.

Özlem Ergün

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler