UFS Geleceğin Menü Trendleri’ne 7 Mehmet yorumu

Ev dışı tüketim sektörünün öncü markası Unilever Food Solutions’ın, 250’si UFS şefi olmak üzere 1600’den fazla global şefin çalışmaları ve öngörüsü ile hazırladığı Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’ün Türkiye’deki ikinci etkinliği, Türk Mutfağının kilometre taşlarından biri olarak kabul edilen Antalya 7 Mehmet Restoran’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. 

Ev dışı tüketim sektöründe yenilikçi yaklaşımlarıyla öncü olan Unilever Food Solutions, dünyanın farklı kültürlerinden gelen 1600’den fazla şefin çalışmaları ve öngörüsüyle, şef ve işletmecilere ilham kaynağı olan Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’ü geçtiğimiz ayın sonunda yayınladı. Rapor; sektör profesyonellerinden büyük ilgi görürken, Türkiye için belirlenen 5 trend de ülkenin önemli şefleri tarafından mönülerde yorumlanmaya başladı.

Unilever Food Solutions’ın Türkiye için belirlediği; Karşı Konulmaz Sebzeler, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, İyi Hissettiren Yiyecekler, Düşük Atıklı Menüler ve Lezzet Şoku trendleri; 6 Mayıs’ta Antalya’da 7 Mehmet’in şefi Mehmet Akdağ tarafından lezzetli tabaklara dönüştü.

Turizm kenti Antalya’da her gün yüzlerce misafire hizmet veren şefler ve işletmeciler kendilerine ilham olacak raporda yer alan tatları deneyimlemek için açıldığı 1937’den bu yana Türkiye ve dünyadan önemli misafirleri ağırlayan ve sayısız ödüle layık görülen 7 Mehmet’in keyifli atmosferinde gerçekleşen etkinlikte yerini aldı. Davete sektörde adından söz ettiren şefler ve basının yanı sıra sektör temsilci ve profesyonellerinden birçok önemli isim de katıldı.

“Bugün yanındayız, yarına hazırız” mottosuyla, şefler ve işletmeciler için doğru çözümler üretmek amacıyla yola çıkan Unilever Food Solutions, şefleri özgürleştirirken “Geleceğin Menüleri Trend Raporu” ile de trendlere uygun yaratıcı mönüler oluşturmalarına destek oluyor, yaratıcılıklarına yepyeni bakış açıları katıyor.

7 Mehmet’ten sıradışı bir Türk Mutfağı yorumu

7 Mehmet’in şefi Mehmet Akdağ, 5 trendi de Türk Mutfağı’nın geleneksel lezzetleri ve yerel malzemeleri ile mönüye taşıdı. Geleneksel yemeklerin şeflerin kendilerine özgü dokunuşları ile modern tabaklara dönüşebileceğinin altını çizen “Gelenekten Geleceğe Lezzetler” trendi mönüde “Kulaklı Çorba/Elmalı Eriştesi” olarak yorumlandı.

Yemeğin, kişilerin fiziksel, zihinsel, duygusal ve toplumsal sağlığına katkı sağlayacak şekilde bütüncül bir amaçla tasarlandığı “İyi Hissettiren Yiyecekler” trendine ise “Yeşil Erikli Kuru Cacık/Taze İç Bakla Favası” olarak mönüde yer veren şef Mehmet Akdağ, sebzelerin tabakların merkezine yerleştiği vurgulanan Karşı Konulmaz Sebzeler” trendini “Enginarlı Bademli Pirinç Pilavı” yorumuyla sundu. Düşünülmemiş tat kombinasyonları ve sıra dışı lezzetler sunmanın radikal yollarının yer aldığı “Lezzet Şoku” trendini “Çilekli Oğlak Bodigo/Oğlak Köftesi/Hibeş/Portakallı Keşkül” ile sunarak davetlilere sıra dışı bir lezzet deneyimi başlatan şef, “Düşük Atıklı Menüler” trendini “Karidesli Kuru Fasulye Piyazı” tabağı ile yorumladı.

Kuruldukları günden bu yana mevsiminde ve en iyi koşullarda üretilen malzemelerle Akdeniz ve Türk mutfağını en iyi şekilde temsil eden 7 Mehmet Restoran’ın şefi ve işletmecisi Mehmet Akdağ, Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’te yer alan trendleri 7 Mehmet’in felsefesiyle bir araya getirerek oluşturduğu tabaklarıyla davetlilere “eşsiz” bir deneyim sundu.

Unilever Food Solutions Türkiye Genel Müdürü Yılmaz Tokgöz, 7 Mehmet Restoran’da gerçekleşen Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024’ün ikinci etkinliği hakkında şunları söyledi: “UFS olarak çalışmalarını hayranlıkla izlediğimiz, Türk mutfağının kilometre taşlarından kabul edilen 7 Mehmet Restoran’da gerçekleşen bu akşamki etkinlik, bizlere ne kadar doğru bir çalışmaya imza attığımızı bir kez daha gösterdi. Öncelikle, Unilever Food Solutions ürünleri ve markalarının, her tabağa mükemmel şekilde entegre olan lezzetli ve çözüm odaklı ürünler olduğunu burada birlikte deneyimledik.

Sonrasında ise uzun çalışmalarla oluşturulan Geleceğin Menüleri Trend Raporu, 7 Mehmet Restoran’ın mutfak felsefesiyle harika bir uyum sağlayarak doğru yolda olduğumuzu yine bize gösterdi. Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nu yayınlamamızın amacı da buydu; şefleri tutkuyla yaptıkları mesleklerinde özgürleştirmek ve onlara bu trendlere uygun mönüler hazırlarken profesyonel ve yüksek kaliteli ürünlerimizle destek olmak. Böylelikle şeflerimize farklı bakış açıları kazandırıyor ve geleceğin mönülerini oluştururken onlara ilham kaynağı olmaya devam ediyoruz. Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nun yansımalarını ve etkilerini farklı etkinliklerde görmeye devam edeceğiz.”

“Yeniliklere hep açık olduk”

Gecede büyük beğeni toplayan tabaklara imza atan 7 Mehmet Restoran’ın 3. nesil şefi ve işletmecisi Mehmet Akdağ ise: “Kurulduğumuz 1937’den bu yana Akdeniz coğrafyasının en taze ve en doğru ürünleriyle, lezzeti her gün daha yukarı taşımak için mutfağa giriyoruz. İki yaşından beri bulunduğum bu mutfakta sade ama derin lezzetler yaratmak için çalışırken yeniliklere hep açık olduk.

UFS’nin 2 yıldan beri imza attığı Geleceğin Menüleri Trend Raporu, sektörümüzde var olan sorunlara çok iyi cevap veren, dolu dolu bir kaynak. Farklı kültürlerden gelen 1600’den fazla şefin öngörüsü bizlere mutfakların geleceği hakkında yol gösterirken, yeni bakış açıları sunarak her tabağa ilham oluyor. Bu akşamki mönüde yer verdiğim her lezzet 7 Mehmet’in felsefesiyle harmanlanmış, trendlerle ve UFS ürünleriyle bütünleşmiş renkli bir harmoni.”