Perşembe, Temmuz 29, 2021
Ana SayfaEditörÜretim artıyor, yağ açığı azalmıyor

Üretim artıyor, yağ açığı azalmıyor

Türkiye’de ekimi yapılan yağlı tohumlu bitkiler içinde ekim alanı ve üretim bakımından birinci sırayı ayçiçeği alıyor. Türkiye’deki bitkisel yağların yaklaşık % 70’i ayçiçeğinden elde ediliyor. Ayçiçeği tarımının en çok yapıldığı bölge de Trakya-Marmara Bölgesi.

Yağlık ayçiçeği ekim alanları son on yıl ortalamasına göre 580 bin hektar civarında. Son yıllarda ise 650 bin hektara çıkmış durumda. Üretim son iki yılda 1.170 bin ton olarak gerçekleşmiş.

Üretimin artması, yağ açığını azaltmaya yetmediği için, bu açık ithalat yolu ile giderilmeye devam ediyor.

Ayçiçeği tohumu ithalatına ilave olarak işlenmiş ve ham ayçiçeği yağının ithalatı da yapılıyor. İthalat miktarı dünya fiyatlarının durumuna göre yıldan yıla değişim gösteriyor. Mevcut tohum ve margarin işleme kapasitesinin % 50 civarında kullanıldığı dikkate alındığında, bu ithalatın tohum olarak yapılması, atıl kapasitenin kullanılmasını sağlayacağından işlenmiş ham yağ yerine, ayçiçeği tohum ithalatına öncelik verilmesinin Türkiye’ye büyük bir kazanç sağlayacağı belirtiliyor.

“GREAT Festivali” İstanbul’la başlıyor

Birleşik Krallık hükümeti tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük tanıtım hamlesi niteliğindeki GREAT kampanyası çerçevesinde tasarlanan ‘GREAT Yaratıcılık Festivali’ dünyada ilk kez 20-22 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenleniyor. Festival, yaratıcılığın ön planda olduğu moda, tekstil, tasarım, mimarlık, lüks, teknoloji ve inovasyon, yiyecek ve içecek, eğitim ve sağlık gibi sektörlerde Birleşik Krallık’ın en girişimci, en ilham verici ve en etkileyici projelerini ve alanlarında dünyaca ünlü isimlerini İstanbul The Seed’de bir araya getirecek. GREAT Yaratıcılık Festivali, günümüz dünyasında en büyük rekabet avantajlarından biri olan yaratıcılığın her alanda oluşturduğu değeri, Birleşik Krallık’tan kişi ve kurumların yaratıcılıklarıyla farklı sektörlere yaptıkları katkıları ve sundukları çözümleri vurgulamayı amaçlıyor.

Düzenlenecek panel ve oturumlarda konuklar dünyaca ünlü konuşmacıları izleme, masterclass çalışmalarına katılma ve Founders Forum, London Design Festival ve British Fashion Council gibi kurumlar tarafından düzenlenen networking seanslarında yer alma fırsatı bulacaklar. Festival alanındaki sergi, farklı sektörlerdeki yaratıcı ve ilham verici çalışmaları görme ve deneyimleme olanağı sunarken, ünlü İngiliz sanatçı Paul Cocksedge’in Birleşik Krallık ve Türkiye Cumhuriyeti bayraklarından ilham alarak yarattığı Festival’e özel enstalasyon çalışması da yine The Seed’de sergilenecek.

İstanbul’un ardından Great Yaratıcılık Festivali, 2014 yılında Hong-Kong ve 2015 yılında Şangay’da gerçekleştirilecek.

Gıda ve tarım ülkesi: Vietnam

Vietnam 88,7 milyon kişi ile dünyanın en çok nüfusa sahip 13. ülkesi. Son 20 yılda hızlı bir şekilde büyüyen Vietnam’ın tarım ve gıda ürünleri ithalatı da hızlı bir şekilde artmış.

Vietnam perakende sektörünün en önemli bölümünü oluşturan gıda, içecek ve tütün satışlarının ülkede gelirin artmasına bağlı olarak toplam harcamalar içerisindeki payının 2012 yılında % 43,5 iken 2017 yılında % 40,9’a düşmesi bekleniyor. Bir başka deyişle, gıda, içecek ve tütün harcamalarının artış hızının gelirdeki artıştan daha yavaş olacağı düşünülüyor.

Artık daha çeşitli gıdalar tüketen Vietnamlı tüketiciler, Batı tarzı ve paketlenmiş gıdalara daha fazla ilgi gösteriyor.

Türkiye’nin Vietnam’a ihracatında potansiyel teşkil eden gıda ürünleri de şöyle: Peynir, bisküvi, sebze-meyve suları, makarna, unlu mamuller ve bitkisel yağlar.

Yeni sayıda buluşmak üzere,

Hoşça kalın.

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler