Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Ana SayfaHaberlerBESD-BİR ve STBP Başkanı Zuhal Daştan: “Kırmızı etteki açığı beyaz et...

BESD-BİR ve STBP Başkanı Zuhal Daştan: “Kırmızı etteki açığı beyaz et kapatacak”

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) Başkanı Zuhal Daştan, kırmızı etteki açığın beyaz etle kapanacağını belirterek, “Şu anda vatandaşın et ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak miktarda tavuk eti piyasaya arz ediliyor. Piliç üretimi 2011’de tahminen yüzde 20 daha da artacak, halkımız bol ve ucuz piliç eti yiyebilecek” dedi.

Bakanlar Kurulu’nun 2011 Yılı Programı’nda yer alan, kırmızı ete olan talep baskısının azaltılması amacıyla, talebin beyaz ete kaydırılması yönündeki kararının önemine değinen Zuhal Daştan, şunları söyledi: “2009’dan bu yana kırmızı et fiyatlarındaki artış eğiliminin önüne geçilemiyor. Tüketiciler, kırmızı etin yaklaşık 4’te 1’i oranında daha ucuz olan beyaz ete yöneldi. Bakanlığımızın teşviki ile kırmızı etteki açık, piliç eti ile kapatılacak. Tavuk eti en ucuz ve en sağlıklı protein kaynaklarından, üstelik bol. Entegre firmalar kapasitelerini arttırdı, daha da arttıracak. 2011’de üretimde artış yaşanacak, halkımız daha da ucuza tavuk eti yiyecek.”

Bütün pilicin perakende kilogram fiyatının ortalama 4,50 TL olduğunu belirten Zuhal Daştan, “Dar gelirli vatandaşlarımıza piliç alırken, ekonomik olması sebebiyle poşette bütün pilici tercih etmelerini öneririm. Öte yandan ülkemizde beyaz ete talep her geçen yıl daha da artıyor. Kişi başına kanatlı eti tüketimi 1990 yılında 4 kilo bile değilken, bu rakam 2009’da 17 kiloyu geçti. Hedefimiz, kişi başı yıllık tüketimi AB ortalaması olan 24 kiloya çıkarmak” dedi.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler