CONFIXX, katkılı yumuşak şeker üretiminde çığır açacak

Kolajen peptitlerinin ve özel jelatinlerin lider üreticilerinden Gelita, katkılı yumuşak şeker üretiminde çığır açan, hızlı sertleşen yeni bir jelatini piyasaya sürdü.

CONFIXX® markalı yeni jelatin, daha önce yalnızca nişasta bazlı bir üretim süreciyle elde edilebilen duyusal profile sahip yumuşak şekerlerin nişastasız üretimine olanak tanır. Bu, trend, gıda takviyeleri üreticilerine farklı aktif bileşenlerle çalışma, üretim sürecini basitleştirme ve önemli ölçüde maliyet tasarrufu yapma fırsatları açar. Aynı zamanda nihai ürünün genel yapısı kaybolmaz.

CONFIXX® ile fonksiyonel ve katkılı yumuşak şeker, dünya standartlarında GMP uyumlu üretime olanak sağlar

CONFIXX® ile nişasta bazlı üretimden nişastasız üretime geçiş yapan üreticiler, katkılı yumuşak şeker alanında hem maliyet hem de aktif bileşenler açısından önemli verimlilik kazanımları elde edebilir. Nişasta hazırlama ve kurutma adımlarını ortadan kaldırmak, üretim süresini iki günden sadece birkaç saate düşürür ve sürecin toplam akış şemasını azaltır; daha az alana ihtiyaç duyulur ve daha hızlı, daha güncel üretim süreci ile beraber çok daha az enerji tüketir.

CONFIXX® aynı zamanda katkılı yumuşak şeker üretiminde GMP ile uyumlu üretimi hedef alarak farklı aktif bileşenlere sahip hammaddelerin tamamen ayrılması yoluyla çapraz kontaminasyon riskini ortadan kaldırır.

CONFIXX® ile üreticiler de yenilik yapma konusunda çok fazla özgürlüğe sahiptir. Basitleştirilmiş süreç, ürün değişiklikleri açısından istenilen esneklik ve bileşenlerin dozajları üzerinde sağlanan kontrol ile küçük partilerin üretimine müsaade eder.

Bu, spesifik jelatinin formülasyon değişikliklerine karşı gösterdiği yüksek toleransı ve bileşenlerin daha hassas işlenmesi ile birleştiğinde, çalışılması zor ve ısıya duyarlı üretim ortamlarında hammaddeler de dahil olmak üzere, geniş bir alternatif girdi kombinasyonuna uyumlu formüle edilmesini kolaylaştırır. Ve tüm bu detaylar, tüketicilerin yumuşak şekerlerden bekledikleri çiğnenebilir, katkılı jöle dokusunu sunar.

“Bu gelişmenin hangi yeniliklere ilham vereceğine şahit olmak için sabırsızlanıyoruz”

Gelita Aplikasyon Geliştirme Dünya Başkanı Dr. Johanna Schmidgall şu yorumu yapıyor: “Fonksiyonel ve katkılandırılmış meyveli yumuşak şeker pazarı, heyecan verici büyüme beklentileri sunuyor. Şimdiye kadar, bu alandaki ürün geliştiricilerin yaratıcılıkları, pratik uygulamalarda geçerli sınırlamalar tarafından engellendi.

CONFIXX®’in piyasaya sürülmesiyle, kolajen peptitlerinden melatonine, vitaminler ve minerallere kadar hemen hemen her türlü aktif bileşenle jelatin bazlı katkılı yumuşak şeker üretmek mümkündür. Hep birlikte bu gelişmenin hangi yeniliklere ilham vereceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Katkılı yumuşak şeker popülaritesi, tüketicilerin geleneksel hap ve kapsül bazlı takviye formatlarından yumuşak ve çiğnenebilir “şekerleme ürünleri” lehine tercihlerin artması ile son yıllarda pazarda büyük talepler ortaya çıkmıştır.

“Innova Market Insights”tan alınan verilere göre; bu kapsamdaki takviyeler, 2021’de, dünyadaki takviyelerin % 9,4’ünü oluşturuyordu. 2017’den bu yana % 70’lik bir artış hesaplanmıştır. Sadece 2020 ile 2021 yılları arasında, tüm dünya çapında yumuşak şekerli takviyelerinin sayısı % 81 artmıştır. [1]

[1] Innovadatabase: Innova Yeni Ürünler Lansman, son erişim: 05.01.2023