Hammadde tedarikindeki değişiklikler ve gıda güvenliği

Birleşik Krallık’ta satılan vegan yiyeceklerin üçte birinin süt veya yumurta içerdiğine dair şoke edici haberler ışığında -her ikisi de potansiyel olarak ölümcül alerjenlerdir- LRQA, tüm yiyecek ve içecek üreticilerini değişim yönetimi konusunda çabalarını iki katına çıkarmaya çağırıyor.

Önde gelen küresel güvence ortağı LRQA, Birleşik Krallık’taki her üç vegan üründen birinin yumurta veya süt içerdiğine ilişkin raporların ardından, tedarikçi onay süreçlerinin etkili kalmasını sağlamak için üreticileri değişim yönetimine daha fazla odaklanmaya çağırıyor.

Chartered Trading Standards Institute’un alerjik reaksiyonun yol açabileceği potansiyel trajik sonuçlara ilişkin uyarısına yol açan hikaye, gıda imalat sektörünün karşı karşıya olduğu uzun bir dizi zorluktan kaynaklanan artan risklerin en son göstergesidir. İklim değişikliği, şiddetli hava olayları, süregelen jeopolitik sorunlar ve yaşam maliyeti krizinin tümü hammaddelerin bulunabilirliğini etkiliyor ve birçok üreticiyi yeni tedarikçiler aramaya zorluyor.

LRQA’ya göre üreticilerin değişim yaşama olasılığı yakın zamanda azalmayacak, bu da yeni tedarikçiler ararken daha fazla durum tespiti yapılması gerektiği anlamına geliyor. Bununla birlikte, kalite, gıda güvenliği, satın alma ve araştırma ve geliştirme ekipleri de dahil olmak üzere tedarikçi sürecine birden fazla paydaşın dahil olması, yeni tedarikçilerin kısa üretim zaman çizelgelerini karşılamak için uygun şekilde incelenmesi sürecini daha da karmaşık hale getirebilir.

“Gıda güvenliği sorunları artabilir”

LRQA Tedarik Zinciri Güvencesi Küresel Teknik Direktörü Kimberly Coffin şunları söyledi: “Gıda üreticileri, özellikle alerjenleri göz önünde bulundururken, gıda güvenliği söz konusu olduğunda rollerini ve sorumluluklarını anlıyorlar. Eğer yapmazlarsa, o zaman gıda üreticisi olmamaları gerekir. Ancak son 18 ayda istikrarlı bir tedarik zincirine ulaşmak üreticiler için oldukça karmaşık hale geldi; bu da gıda güvenliği sorunlarının daha fazla yaşanma potansiyelini gördüğümüz anlamına geliyor.

Tedarik kıtlığı nedeniyle malzemeleri değiştirme ihtiyacıyla karşı karşıya kalmanın yanı sıra, daha fazla üretici yakın kaynak kullanımını benimsemeye başlıyor; tek bir küresel tedarikten bölgesel düzeyde birden fazla tedarikçiye geçiş yapıyor. Kimberly Coffin, bu hareketin tedarik zinciri güvencesini daha da karmaşık hale getirdiğini şöyle açıklıyor: “İçerikleri değiştirirken, malzemenin benzer bir ikame olması pek olası değildir, bu da bir miktar tarifin yeniden geliştirilmesi, prosesin yeniden doğrulanması ve mevcut etiketleme uyumluluğunun doğrulanmasının gerekli olacağı anlamına gelir. Tedarik kaynağında yapılacak herhangi bir değişiklik, çok sayıda gıda güvenliği tehdidini beraberinde getiriyor ve etkili değişiklik yönetimi kontrolleri olmadan ilerlemek, tüketiciler üzerinde istenmeyen olumsuz etkilere neden olabilir.

Maalesef değişime yönelik çok fazla etken var ve marjların optimize edilmesini sağlamak için ek bir baskı var. Bu nedenle her kutunun işaretlendiğinden emin olmak son derece zordur, özellikle de kaynaklar kısıtlıysa. Bu nedenle gıda güvenliği uzmanlarının rolü hiç bu kadar önemli olmamıştı.”

“Daha fazla ürün geri çağırma ve sektör uyarısı göreceğiz”

LRQA, çeşitli tedarik zinciri doğrulama hizmetleri sağlayarak küresel gıda üreticilerini destekler. Tedarikçi onay programı yönetiminden, bir markanın kendi standart veya üçüncü taraf sertifikasyon programlarını kullanan bağımsız denetimler aracılığıyla tedarikçi kalifikasyonu ve bakımına kadar hizmetleri, yiyecek ve içecek tedarik zincirinin tamamını kapsar.

Kimberly şunları ekliyor: “Gıda güvenliği uzmanları olarak değişimi doğru şekilde yönetmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayamayız. Uyguladığınız kontroller ve kontroller günümüzün çalışma ortamında hâlâ geçerli mi? Zaman değişti, bu nedenle üreticilerin tedarikçi yönetim programlarının hataya yer bırakmamasını sağlamaları artık her zamankinden daha fazla gerekiyor. İyi bir değişim yönetim sistemine sahip olmamanın sonuçları hafife alınamaz. Tedarikçiler uygun şekilde incelenmezse muhtemelen daha fazla ürün geri çağırma ve sektör uyarısı göreceğiz, bu da sonuçta itibara zarar verecektir.”

LRQA hakkında
LRQA, müşterilerinin yeni bir risk çağında ilerlemesine yardımcı olmak için değerlendirme, danışmanlık, denetim ve siber güvenlik hizmetlerinde, uzmanlığı veriye dayalı içgörülerle desteklenen, bir araya getiren lider bir küresel güvence ortağıdır.
160’tan fazla ülkede 6.000’den fazla kişiden oluşan bir ekiple faaliyet gösteren LRQA’nın ödüllü uyumluluk, tedarik zinciri, siber güvenlik ve ESG uzmanları, neredeyse her sektörden 61.000’den fazla müşterinin, faaliyet gösterdikleri her yerde riskleri tahmin etmelerine, azaltmalarına ve yönetmelerine yardımcı oluyor.