Meyve suyu konsantreleri fırıncılıkta da kullanılıyor

Meyve suyu konsantreleri; fırıncılık ve şekerleme endüstrisinde tatlandırıcı ve renklendirici olarak da kullanılıyor. Ayrıca kek ve muffin gibi pişmiş ürünleri süslemek için krema olarak da uygulanabiliyor.

Priyanka TIWARI / MarketsandMarkets

Dünyanın her köşesinde meyve sularına olan sürekli artan talep, portakal konsantresi ürünlerinin küresel büyümesini yönlendiren temel faktördür. Portakal suyu konsantreleri, C vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, bilişselliği güçlendiren ve ruh halini iyileştiren içeceklere olan talep yüksektir ve tüketiciler bu avantajları sevdikleri meyve sularında da isterler. İşlevsel bileşen kombinasyonlarını vurgulamak için portakal, çeşitli meyve, botanik ve turunçgil elementleriyle harmanlanacaktır.

Kuzey Amerika ve Avrupa’nın gelişmiş bölgelerinde hazır ürünlere olan talebin artması, portakal konsantrelerine olan talebin de artmasına yol açıyor. Meyve suyu konsantreleri, fırıncılık ve şekerleme endüstrisinde tatlandırıcı ve renklendirici olarak kullanılır. Ayrıca kek ve muffin gibi pişmiş ürünleri süslemek için krema olarak da uygulanır.

Meyve suyu konsantrelerinin kullanımı, sade suya kıyasla dengeli ve doğal bir lezzet sağlar. Üreticiler, meyve suyu konsantrelerini fırın ürünlerinin üretimi sırasında şeker yerine uygun bir alternatif olarak görüyor ve sağlık ürünlerine olan talep, üreticileri sağlıklı fırın gıdalarının tüketimi için yüksek bir ücret ödemeye istekli tüketiciler için yenilikçi ve yeni ürünler üretmeye teşvik ediyor.

Fırın ve şekerleme üreticileri, ürünün besin içeriğini artırmak için ürünlerine meyve ve sebze bileşenleri ekliyor ve böylece sağlık bilincine sahip tüketicilerin yanı sıra bu ürünleri daha bilinçli bir şekilde tüketmek isteyen bir tüketici kesimini de çekiyor.

Avrupa’da aromalı süte talep yüksek

İçecek sektörü, dünyanın en gelişen endüstrilerinden biri ve küresel olarak meyve suyu konsantreleri endüstrisini etkiliyor. Üreticiler, içeceklerinde meyve aromalarını tercih eden insanların talebini karşılamak için pazara yeni ve yenilikçi ürünler sunuyor. Dahası, sağlık bilincine sahip halkın sağlık ve enerji içeceklerine olan talebi yüksek ve bu da meyve suyu konsantreleri pazarını daha da ileriye taşıyor çünkü meyve suyu konsantreleri bu içeceklerde gereken besinleri sağlıyor. Avrupa gibi gelişmiş bölgelerde aromalı süte olan talep yüksektir ve bu da tüketicilerin damak zevkini tatmin etmek için sütte meyve konsantrelerine olan talebin artmasına yol açmıştır.

Kuzey Amerika meyve suyu konsantresinde ikinci büyük pazar

Kuzey Amerika meyve suyu konsantreleri pazarı, kızılcık, limon ve misket limonu gibi meyvelerin pazarlarında önemli bir paya sahiptir. Bu rapor için incelenen Kuzey Amerika’daki pazarlar ABD, Kanada ve Meksika’dır.

ABD, küresel kızılcık üretiminin üçte ikisine katkıda bulunmaktadır ve bu nedenle bu ülkedeki kızılcık konsantresi üreticilerinin sayısı yüksektir.

Kanada’daki meyve suyu konsantresi pazarı rekabet baskısı ve olumsuz tüketici eğilimleriyle karşı karşıyadır. Üreticiler, kişi başına düşen gelirdeki değişiklikten, sağlık eğilimlerinden, ikame ürünlerin fiyatlarından ve hava koşullarından en çok etkilenenlerdir. Bunun nedeni ülkenin coğrafi konumudur. Hazır gıda ürünlerine olan talebin artması, meyve suyu konsantresi üreticilerine büyüme fırsatları sunmaktadır.