Salı, Temmuz 5, 2022
Ana SayfaSöyleşi"Müşterilerimize uygun yeni çözümler sunacağız"

“Müşterilerimize uygun yeni çözümler sunacağız”

“Markem Imaje ile çalışmak istememizin en önemli nedeni, dünyada kodlama ve markalama alanında dünya lideri olan firmanın, Türkiye’de daha çok büyüme isteğidir. Bu, beni ve ekip arkadaşla­rımı çok heyecanlandırıyor” diyen Tekomark A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Aydemir ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İlgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

-Sayın Aydemir, kodlama sektörünün önemli ve duayen isimlerinden birisiniz. Öncelikle, kendiniz­den bahseder misiniz?

1964 yılında İstanbul’da doğdum. Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Eğitimim sırasında aile şirke­timizde ticaretle uğraştığım için okul bittikten sonra Satış Mühendisi olarak çalışmak istedim.

1991-1995 yılları arasında klima distribütörü olan bir firmada Türkiye Satış Sorumlusu olarak görev yaptım. Sektörle tanışmam ise 1995 yılında endüstriyel markalama mürekkepleri ve baskı aparatları satışı için Tekno­sin firmasına girmemle başladı.

İlk başta 2 kişilik bir şirket olan Teknosin, 1998 yılından sonra endüstriyel kodlama sarf malzemeleri ve 2000 yılından itibaren de Avrupa menşeli kodlama ve markalama firmalarını bünyesine kattı. Geçen yıl Teknosin’den ayrıldığımda, yaklaşık 50 kişilik bir ekip mevcuttu ve Türkiye genelinde 5 bin civarında makine satışı yapılmıştı. Bu firmada sırası ile Satış Sorumlusu, Satış Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundum.

-Yeni firmanız Tekomark A.Ş. ne zaman ve nasıl kuruldu? Kuruluş öyküsünü öğrenebilir miyiz?

Teknosin’den Eylül 2020’de ayrıldıktan sonra Fransız Mar­kem-Imaje ile yollarımız kesişti. Uzun görüşmelerden sonra Eylül 2021’de sektördeki 25 yıllık tecrübemi kullanabileceğim Tekomark A.Ş. firmasını kurduk.

Aralık 2021’de Fransa’da gıda, içecek ve tütün sektörleri için Türkiye partneri olma anlaşma­sını imzaladık. Ve Ocak 2022’den itibaren de hizmet vermek için yapılanmamızı ve eğitimlerimizi tamamladık.

Tekomark A.Ş. olarak, geçen yıl sonunda kurulduk ve yapılanma konusunda çok çalıştık. Şubat ayından itibaren de müşterilerimize ulaşarak, çözümlerimizi ve ürünlerimizi sunmaya başladık.

-Markem-Imaje’ı seçmenizdeki en önemli neden nedir? Anlatabilir misiniz?

Markem-Imaje ile çalışmak istememizin en önemli nedeni, dünyada kodlama ve markalama alanında lider olan firmanın, Türkiye’de daha çok büyüme isteğidir. Bu beni ve ekip arkadaşlarımı çok heyecanlandırıyor.

Biz şu an için yalnızca gıda, içecek ve tütün sektöründeki müşterilerimize hitap edeceğiz. Onlara sektörlerine uygun yeni çözümler ve tasarruf içeren makineler sunacağız.

Örneğin, markalama sırasında kullanılan küçük karakter yazıcılarda (CIJ) kullanılan mek’li ürünler hem çevre kirliliği hem de kullanıcılara verebile­ceği zarar nedeniyle işletmelerde hep sıkıntı yaratmıştır.

Markem-Imaje ise bu sorunlara yenilikçi ve kalıcı bir çözüm olarak mek-free mürekkep seçeneğini geliştirdi, kodlama sektörüne doğa ve kullanıcı dostu bir soluk getirdi. Yeni mürekkep şu an kullanılan mek bazlı mürekkeplerin yaptığı işin % 80’ini yapabilmektedir. Bu sayede müşterilerimiz çevre ve kullanıcı dostu markalama yapma olanağı bulacaklardır.

-Müşterilerinize hangi ürünler ile hizmet veriyorsunuz? Başka temsilcilikler olacak mı?

Tekomark A.Ş. olarak çok yeni bir firmayız. Bu nedenle, şu anda yalnızca Markem-Imaje temsilciliğimiz var.

Fakat sektörümüzle ilgili başka konu ve firmalarla da partner olma konusun­da çalışmalarımız devam ediyor. Sektörlerimizde daha çok küçük karakter inkjet (CIJ) kullanılıyor. Özellikle de atıştırmalık, süt ürünleri ve içecek sektöründe…

Termal transfer yazıcılar (TTO) ise çoğunlukla dikey paketleme hatlarında paketlenen; bakliyat, kuruyemiş, makarna ve baharat gibi ürünlerde uygulanıyor.

Ayrıca içecek sektöründe PET şişe kodlamada lazer markalama sistemleri kullanılıyor. İkinci ve üçüncül ambalajlarda ise yüksek çözünürlüklü inkjet yazıcılar ve otomatik etiketleme sistemlerimiz kullanılıyor.

-Sayın Aydemir, uzun yıllar kodlama sektöründe çalışmış biri olarak, sektörünüzde karşılaştığınız en temel sorunlar nelerdir? Siz Tekomark olarak, bu sorunları nasıl aşmayı düşünüyorsunuz? Bir değerlendirme yapar mısınız?

Sektörde en çok karşılaşılan sorunların başında fiyat odaklı cihaz seçimi gelmektedir. Alınan cihazın ilk yatırım maliyetine odaklanılması sonrasında, kullanılan sarf malzeme fiyatı ve miktarının düşünülmemesi yapılan yatı­rımın verimsiz olmasına neden oluyor. Bu da zaten artık kritik olan ürün maliyet fiyatlarını etkiliyor.

Ayrıca, önümüzdeki dönemlerde otomasyon, ürün izlenebilirliği ve cihazlar arasında bilgi alışverişinin daha da önemli hale geleceğini düşünüyorum.

Tekomark A.Ş. olarak, tecrübeli kadromuzu yeni bir anlayış ile lider markalarla buluşturarak, müşterimize ve sektörleri­mize en uygun şekilde hizmet vermek için çalışacağız.

Son Gönderiler
spot_img

Popüler Gönderiler