Palsgaard, Hollanda’daki PGPR üretimini ikiye katlayacak

Palsgaard, yüksek kalite PGPR (poligliserol polirisinoleat) emülgatörleri konusunda uzman olan Hollanda fabrikasını büyütmek için çalışmalara başladı.

PGPR, öncelikle çikolata üretiminde akışı kontrol etmek, viskoziteyi azaltmak ve kalıplama ve kaplamayı optimize etmek için kullanılan bir ko-emülgatördür. Ayrıca sürülebilir margarinlerdeki yağ içeriğini azaltır ve plastiklerde petrol bazlı mumların yerini alan oldukça etkili, bitki bazlı bir renk dağıtma yardımcısıdır.

2024 yılında tamamlanması planlanan, aynı zamanda margarin ve unlu mamuller için özel bileşenler de üreten Palsgaard’ın Hollanda fabrikasına yönelik 18 milyon Euro’luk genişleme, talebi her yıl % 10 artan PGPR üretimi için şirketin küresel kapasitesini ikiye katlayacak.

Tesis, 2018’de CO2 nötr üretim (Kapsam 1 ve 2) statüsüne ulaştı. Yeni uzantının enerji tasarruflu tasarımı, ek 1500 m2 güneş panelleri ve PGPR üretiminin tamamen elektrifikasyonunun yanı sıra üç yeni reaktör ve yeni bir aşağı akış işleme hattını içeriyor. Palsgaard Hollanda Tesis Müdürü Joris Dhont şunları söyledi: “PGPR kapasitemizi yılda 11.500 MT’ye neredeyse ikiye katlamanın yanı sıra, bu genişleme, tedarik zinciri kesintileri zamanlarında iş sürekliliğini güvence altına alacak olan hammadde ve mamuller için depolama kapasitesini önemli ölçüde artıracaktır.”

Temel atma törenine yeni CEO da katıldı

7 Şubat’ta düzenlenen temel atma törenine Palsgaard’ın Arla Foods’tan şirkete yeni katılan yeni CEO’su Helle Müller Petersen liderlik etti. Petersen, şöyle konuştu: “CEO olarak ilk 100 günümde dünyanın dört bir yanındaki tesislerimizi ziyaret etmek ve Palsgaard çalışanlarıyla tanışmak bir önceliktir. Bu nedenle Hollanda’daki PGRP fabrika genişletme çalışmalarının başladığını görmek, Palsgaard’ın benzersiz DNA’sı hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika bir fırsat oldu.”

Törene katılan Operasyon Direktörü Kim Bøjstrup da “PGPR’de zaten pazar lideriyiz ve dünyanın tamamen sürdürülebilir emülgatörlerin tek ticari kaynağıyız. Genişleyen Hollanda fabrikamız, en yüksek kalitede, palm içermeyen PGPR ürünlerini üretmeye devam edecek” dedi.

Palsgaard, Danimarka’daki ana üretim tesisine de büyük yatırımlar yapıyor ve şu anda 30.000 MT kapasiteli yeni bir sprey soğutma kulesi kuruyor. Bu tesis, çok sayıda yeni reaksiyon, damıtma ve esterleştirme tesislerinin inşasıyla desteklenecek. 125 milyon avroluk yatırım, üretim kapasitesini 2024 yılına kadar ikiye katlayacak.