Prinova araştırdı: Sporcu beslenmesinde vitaminler başı çekiyor

Yeni tüketici araştırmalarında vitaminler, mineraller ve bitkisel proteinler süperstar spor beslenme içerikleri olarak ortaya çıktı.

Dünya çapında bir fonksiyonel bileşen sağlayıcısı ve besin ön karışımları üreticisi olan  Prinova, fiziksel olarak aktif 1277 Avrupalı ​​tüketiciyle anket yaptı. Onlara 20 ortak içerikten oluşan bir liste sundu ve onlardan spor beslenme ürünlerinde en çok aradıkları beş bileşeni seçmelerini istedi.

Şu ana kadar tüketicilerin yaklaşık üçte ikisi (% 64) tarafından en yüksek puanı alan bileşenler vitaminler oldu, bunu bitki proteini ve mineraller izledi. Bu arada, geleneksel olarak sporcu beslenmesiyle ilişkilendirilmeyen birçok içerik de yüksek puan aldı. Tüketicilerin yüzde 16’sı lif içeren ürünleri tercih ederken, bunu kısa bir süre sonra omega-3 (% 14), botanikler (% 13), probiyotikler (% 9) ve yulaf (% 9) takip etti.

Prinova bulguların; sporcu beslenmesinde geleneksel olmayan içeriklere ilişkin giderek artan araştırmaların ve spor beslenmesi tüketici tabanının yeni çeşitliliğini yansıttığına inanıyor.

“B vitamini eksikliği, yüksek yoğunluklu egzersiz yapma yeteneğini azaltabilir” 

Prinova Avrupa Teknik Satış ve Beslenme Direktörü Tony Gay şunları söyledi: “Çok uzun zaman önce, sporcu beslenmesi proteinle eşanlamlı görülüyordu, ancak manzara şimdiden çok farklı görünüyor. Bilimsel araştırmaların atletik performans için çok daha geniş bir içerik yelpazesinin değerini ortaya çıkarmasıyla pazar patladı ve bu tüketicilere de yansıdı.

Örneğin, B vitaminleri eksikliğinin sporcuların yüksek yoğunluklu egzersiz yapma yeteneğini azaltabileceği, C vitamininin bağışıklık sağlığının yanı sıra iyileşme için de faydalar sağladığı ve minerallerin sıvı alımı gibi alanlarda faydalar sağlayabileceği konusunda artan bir farkındalık var.”

On tüketiciden dördü bitki proteini istiyor 

Araştırma aynı zamanda, bitki bazlı trendin sporcu beslenmesi alanında da büyük bir etkiye sahip olduğunu öne sürüyor. On tüketiciden dördünden fazlası (% 42) bitki proteinlerini en çok aradıkları içeriklerden biri olarak belirtirken, peynir altı suyu veya süt proteini arayanların oranı % 26, yumurta proteini arayanların oranı % 15 ve et proteini arayanların oranı % 8.

B ve C vitaminlerinin önde gelen tedarikçilerinden olan Prinova, dünyanın en büyük gıda sınıfı tekli vitamin envanterini sunuyor. Aquamin deniz multimineral kompleksi ürünleri yelpazesi, 40’tan fazla hakemli bilimsel yayın tarafından destekleniyor.

Prinova aynı zamanda; pirinç, bezelye, mercimek ve bakla gibi kaynaklardan elde edilen doğal yüksek kaliteli bitkisel proteinlerin de önemli bir distribütörü. Avrupa’nın en büyük gıda sınıfı aminoasit envanterine sahip olan şirket; tekli bileşenlerden özel karışımlara kadar BCAA’lar (dallı zincirli aminoasit destekleri), EAA’lar (esensiyal aminoasit destekleri), NEAA’lar (esensiyal olmayan aminoasit destekleri) sunuyor.

Araştırmanın tamamına yeni Prinova Teknik Araştırma Dokümanı’ndan ulaşılabiliyor:  “Oyunun Durumu: Değişen sporcu beslenmesi pazarına yeni bakışlar”.

https://www.prinovaglobal.com/eu/en/resources/white-paper/new-insights-into-the-change-sports-nutrition-market