AB Biotek’in yeni mikrokapsülleme formatından, DAO için fırsatlar 

AB Biotek Human Nutrition & Health (HNH), DAO enziminin dağıtımını optimize eden ve ilk kez diğer fonksiyonel bileşenlerle birleştirilmesine olanak tanıyan yeni bir içerik formatı olan adiDAO® mikrokapsüllü ürününü piyasaya sürdü.

DAO (diamin oksidaz), vücudun tüm gıda türlerinde doğal olarak bulunan ancak özellikle balık, süt ürünleri, peynir ve şarapta yüksek konsantrasyonlarda bulunan bir molekül olan diyetteki histamini parçalamasına yardımcı olur.

Kan dolaşımında metabolize edilmemiş histamin düzeylerinin artması mide-bağırsak sorunlarına, cilt rahatsızlıklarına, alt idrar yolu (AÜSS) semptomlarına, fibromiyaljiye, migrene ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (ADHD) neden olabilir. DAO eksikliği dünyanın en yaygın enzimle ilişkili metabolik bozukluklarından biridir.

Bağırsaktaki DAO düzeylerini artırarak histamin yıkımını artıran çözümlere ilgi artıyor. Ancak DAO’nun mide pH’ına duyarlı olması, mide-dirençli dağıtım mekanizmalarının kullanılmasını gerektirir. Ayrıca DAO, diğer biyoaktif bileşenlerle faydalarını azaltacak şekilde etkileşime girme eğilimindedir.

AB Biotek HNH’nin en son yeniliği her iki zorluğa da benzersiz bir çözüm sunuyor. adiDAO® mikrokapsüllenmiş DAO, kaplama teknolojilerinin bir kombinasyonu kullanılarak üretilen iki gıda sınıfı koruyucu katmanla çevreleniyor. Bu katmanlar, DAO’yu korumak ve ince bağırsağa ulaştığında dağıtımını optimize etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Katmanlar ayrıca diğer biyoaktif bileşenlerle istenmeyen etkileşimlerin önlenmesine de yardımcı oluyor.

Teknoloji, hem farmasötik hem de nutrasötik alanlarda yenilikçi ürünler geliştirmek için yeni fırsatlar yaratıyor. Örneğin, üreticilerin DAO’yu anti-histamin ve DEHB tedavilerine dahil etmelerine, takviyelerdeki probiyotikler ya da prebiyotiklerle birleştirmelerine olanak tanıyacak.

adiDAO® çeşitli farmasötik aktif maddelerle uyumlu

Farklı konsantrasyonlardaki çeşitli farmasötik aktif maddelerle uyumlu olan adiDAO® mikrokapsüllü, kişiye özel, hedefe yönelik çözümler oluşturmak, kolaylık sunmak ve hasta uyumunu artırmak için kullanılabilir. Diğer faydalar arasında basitleştirilmiş bir üretim süreci ve geleneksel mide-bağırsak dirençli kaplama yöntemlerine göre daha düşük üretim maliyetleri yer alıyor.

AB Biotek Human Nutrition & Health Genel Müdürü Gerald Dard konu ile ilgili şunları söyledi: “DAO eksikliği ve ilgili sağlık sorunlarına ilişkin farkındalığın artması, DAO kullanan yenilikçi yeni çözümlere yönelik talebi artırıyor. adiDAO® mikrokapsüllü ürünümüz, bu büyüyen pazarda yeni bir çığır açarak üreticilerin ilk kez diğer aktif maddeleri doğrudan DAO ile birleştirmesine olanak tanıyor. Bu sadece esnek bir çözüm değil, aynı zamanda DAO eksikliğinden etkilenen birçok insan için gerçek sonuçları iyileştirme potansiyeline sahip büyük bir teknolojik atılımdır.”

Yeni adiDAO® mikrokapsüllü tabletler; çubuk paketler, sıvı süspansiyon formatları, sakızlar ve kapsüller için uygun.

AB Biotek Human Nutrition & Health hakkında
​AB Biotek Human Nutrition & Health, bilime dayalı mikrobiyom modüle edici çözümlerde uzmanlaşmış dinamik bir yaşam bilimleri şirketidir. Sağlık çözümleri geliştirmek için bakteri, maya ve enzimleri içeren fermantasyon teknolojisini kullanıyor. Bu çözümler altı sağlık platformunda niş -ancak küresel olarak yaygın- sağlık bozukluklarını destekliyor: Sindirim, bağışıklık, hareketlilik, metabolik, merkezi sinir sistemi ve kadın sağlığı. Diyet takviyeleri, evcil hayvan takviyeleri, fonksiyonel yiyecek ve içeceklerdeki uygulamalarla, çeşitli formatlarda ve dağıtım sistemlerinde çözümler sunmak için müşterilerle yakın işbirliği içinde çalışıyor.