Gıda bileşenleri pazarı yüzde 5 büyüyecek

Sağlıkla ilgili endişelerdeki hızlı artış; gıda üreticilerini, gıda ürünlerinin içerikleri hakkında şeffaflığı sürdürmeye mecbur kılıyor. Hem devlet kurumları hem de tüketiciler, pazar oyuncularının ürünlerinde kullandığı içerik kaynakları konusunda temkinli.

Küresel entegre gıda bileşenleri pazarı, yiyecek ve içecek üreticilerine değer katmasına ve belirli içeriklere dayalı ürün tekliflerini farklılaştırmasına yardımcı oluyor. Bu gelişmelerin ardından, gıda bileşenleri pazarı, 2019 ve 2029 yılları arasında % 5’lik gelecek vaat eden bir büyümeye hazırlanıyor.

Bitki bazlı bileşenler gelişimin yolunu açıyor

Bitki bazlı entegre gıda bileşenleri, yapay olarak üretilmiş bileşenler tarafından takip edilen pazar talebine öncülük ediyor.

Gıda ürünlerinin içeriği konusunda seçici olan bitki bazlı tüketicilerin olması, bitki bazlı gıda bileşenlerine olan talebin artmasında merkezi bir faktör. Yapay olarak üretilmiş entegre gıda bileşenleri, yemeye hazır ürünlerde önemli ölçüde yer alıyor

Dondurulmuş gıdalar, unlu mamuller ve şekerlemeler ve içeceklerde; lezzetlerini geliştirmek ve raf ömrünü artırmak için yapay olarak üretilmiş gıda bileşenleri kullanılıyor. Tüketicilerin giderek artan yoğun programının, işlenmiş ve hazır gıda bileşenlerine yönelik artan talebe dönüşeceği tahmin ediliyor.

Kuzey Amerika ve Avrupa artan gelirde ön planında

Kuzey Amerika ve Avrupa, entegre gıda bileşenleri pazarına öncülük ediyor. Bu öncülük, toplam pazar payının % 35’inden fazlasını oluşturuyor. Amerikalı tüketiciler, gıda ürünleri ve içeriklerinin kaynağı konusunda seçiciler.

Vegan diyetin yaygınlığı, bu bölgede entegre gıda bileşenlerini harekete geçiren gıda tercihlerindeki tamamlayıcı değişikliklerin ideal bir örneğidir. Avrupa, tahmin dönemi boyunca % 7’den fazla bir büyüme oranıyla kazançlı büyüme fırsatları sunuyor. Kârlı gelecek beklentileri sunan diğer bölgeler ise Ortadoğu, Afrika (MEA), Japonya ve Latin Amerika’dır.

Tüketici tercihleri ​​pazar talebini yönlendiriyor

Entegre gıda bileşenleri pazarı, gıda ürünlerinin raf ömrünü uzatıyor. Sert kabuklu yemişler, çiçekler, otlar ve bitkiler gibi doğal kaynaklardan elde edilen bitki bazlı gıda bileşenleri, piyasa oyuncularının büyümesini doğrudan etkileyecek önemli bir segment.

Gıda teknolojisindeki gelişmelerle birlikte, entegre gıda bileşenleri pazarının, sürekli gelişen tüketici taleplerini karşılayan yenilikçi ürünlere tanık olması bekleniyor.

Yoğurt ve aromalı süt gibi süt ürünlerin önümüzdeki yıllarda önemli bir talep yaratacağı vurgulanıyor. Vegan gıda ürünlerine artan talep, kazançlı büyüme fırsatları sunuyor. Pazar oyuncuları, besin içeriklerini ve çeşitli aromalarını pazara sunmak için ürün inovasyonuna odaklandı.

Bu, özelleştirilmiş gıda ürünlerini hassasiyet ve doğrulukla hazırlamak için belirli bileşenlerin izole edilmesini sağlayan gelişmiş gıda teknolojisine bağlanabilir. Önemli bir rol oynayan bir diğer faktörün ise bin yıllık tüketicilerin satın alma potansiyelindeki artış olduğu ifade ediliyor.

Dondurulmuş gıda devam eden büyümeyi sağlıyor

Dondurulmuş gıda ürünleri, tahmin süresi boyunca entegre gıda bileşenleri pazarı için talep oluşumuna öncülük edecek.

Gelişmiş raf ömrüne sahip çeşitli içerik maddelerini üretmek için içerik özütleme yöntemlerinin çok yönlülüğü, dondurulmuş gıda ürünü üreticilerinden gelen pazar talebini yönlendiriyor.

İçecekler, tüketici çekmeyi sağlayan ve talep yaratma açısından en yüksek ikinci pazar payına sahip olan bir başka segment. Bu, vegan ve vejetaryen diyetlerini tamamlayan alkolsüz içecekler, organik meyve suları ve enerji içeceklerine olan talebe bağlanabilir.

Kaynak: Future Market Insights