Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaMakaleVerilerin önemi: İçecek işletmenize hız kazandırmak ister misiniz?

Verilerin önemi: İçecek işletmenize hız kazandırmak ister misiniz?

Veriler, kritik kararlar almak, fırsatları belirlemek ve kaliteyi ve karlılığı sürdürmek için fikirleri doğrulamak için enerji sağlar.

Prof. Dr. Y. Birol SAYGI / Bahçeşehir Üniversitesi

İçecek pazarı, rakiplerle dolup taşan bir fırsatlar denizidir. Tüketiciler içecekleri susuzluklarını gidermekten fazlasını yapmaya davet ederken, içecek sektörü de bir dizi yenilikçi ürünle yanıt vermektedir. Hızlanan hız, bir sonraki adıma hazırlanmak için verilerden yararlanabilen girişimcilere ve markalara ayak uyduruyor. Veriler, kritik kararlar almak, fırsatları belirlemek ve kaliteyi ve karlılığı sürdürmek için fikirleri doğrulamak için enerji sağlar.

İçecek işini bir sonraki başarı düzeyine taşımak için kanıt ve öngörü eklemenin yolları şunlardır:

Fırsatınızı bulmak için verileri kullanınız 

“Araştırma, herkesin gördüğünü görmek ve başka kimsenin düşünmediğini düşünmektir.” Albert Szent-Györgyi

 Ne aradığınızı bilmeden benzersiz ve karlı bir içecek fikri bulamazsınız. Bir iş fırsatını ortaya çıkarmanın en iyi yolu, onu sağlam bir pazar ve müşteri anlayışıyla ortaya çıkarmaktır. Araştırma, en iyi içecek fikirlerine daha hızlı ve daha güvenle odaklanmanıza yardımcı olabilir. Devlet verileri, mevcut anketler ve araştırmalar, yayınlanan şirket raporları ve internet kaynakları gibi ikincil araştırma kaynakları ile başlayabilirsiniz. Buradan, ek bilgi toplamak ve sizi ürün geliştirme fırsatlarını görmekten, değerlendirmekten ve önceliklendirmekten alıkoyan bilgi boşluklarını doldurmak için birincil araştırmayı yapabilirsiniz.

Araştırmanızı yönlendirecek sorulardan bazıları şunlardır:

Tüketicilerim hangi açı noktalarına sahip?

Tüketicilerim neyi başarmak istiyor?

Tüketicilerimin hedefleri, arzuları ve hayalleri nelerdir?

Şu anda tüketicileri memnun edecek hangi ürünler var?

Rakip ürünlerde hangi özellikler veya bileşenler eksik?

Benzersiz müşteri ve pazar bilgilerinize dayanarak en iyi içecek fikrinizi belirledikten sonra, biraz daha derine inmenin zamanı gelmiştir. Veriler, ürün vizyonun içecek işi beklentileri ile uyumlu olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Fikrinizin potansiyelini ispatla doğrulayınız

“Veriye sahip olmadan önce teori kurmak büyük bir hatadır.” Arthur Conan Doyle 

Ürününü nasıl üreteceğinizi anlamaya hemen atlamak istemek cazip gelebilir, ancak veri odaklı şirketlerin kazanan bir fikre yatırım yaptıklarından emin olmak için attığı başka bir adım daha vardır. Bir fizibilite çalışması yürüterek, içecek girişimcileri maliyetli deneme yanılma işlemlerinden kaçınabilir ve yenilikçi bir fikrin yanlış gitmesinin maliyetini azaltabilir. Bir fizibilite çalışması, “içeceği tasarladığımız şekilde başarılı bir şekilde üretip ölçeklendirebilir miyiz?” sorusunu yanıtlamaya yardımcı olmak için hedeflerinizin ve geliştirme ve üretim süreçlerinin kısıtlamalarının lensi aracılığıyla konsepti çalıştırır. Mevcut üretim veya perakende ortamlarında fikrinizin karlı bir şekilde çalışmadığını keşfetmek, onu tamamen bir kenara atmanız gerektiği anlamına gelmez. İyi bir fizibilite çalışması, fikirden üretime kadar potansiyel yolları belirlenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda olası sorunları veya problemleri de işaret eder.

İçeceklerinizi istatistikler ve strateji ile lanse ediniz

“Araştırma, ne yaptığımı bilmediğimde yaptığım şeydir.”  Wernher von Braun 

İçecek fikrini doğruladıktan sonra, fason üretecekseniz ilk üretim çalışmasını yapacak bir ortak paketleyici aramaya başlayabilirsiniz, ancak başka bir seçenek daha vardır. Çoğu büyük ortak paketleyicinin sahip olduğu minimum sipariş miktarı gereksinimlerini karşılamadan formülünüzü ve süreçlerinizi deneyebilseydiniz ne olurdu? İster kendiniz üretici iseniz ister fason üretici iseniz bir pilot çalışma, tam da bunu yapma fırsatı sağlar.

Adını aldığı meslek gibi, bir pilot çalıştırma, içeceğinizi başarılı ticari üretime taşıyacak “uçuş planı”na rehberlik eder ve riskleri ortadan kaldırır. O nasıl çalışır? Bir pilot çalışma, çoğu üretim tesisinin gerektirdiği yüksek minimum miktarları üretmeden içeriklerinizi ve proseslerinizi ticari ekipman üzerinde test etmenize olanak tanır. Bir pilot çalışmayla üretime geçmek, genellikle harcadığınızdan daha fazla tasarruf etmenizi sağlar.

İlk üretim içeceğinin öngörülemeyen değişiklikler olmadan mükemmel bir şekilde gitmesi nadirdir. İster formülünüzde küçük bir ince ayar, ister kritik bir düzeltme olsun, kısa bir pilot çalışma sırasında veya sonrasında beklenmedik keşifler yapmak, tam ölçekli bir ticari çalıştırmadan çok daha kolay ve daha hesaplıdır. Bir pilot çalışma, ticari bir ölçekte deneme yanılma maliyetlerini birleştirme riskini en aza indirmeye yardımcı olacak veriler ve bilgiler sağlar. Ayrıca, içeceği pazarlamak veya yatırımcıları çekmek için kullanabileceğiniz ticari kalitede prototipler alacaksınız. İçeceğinizi oluştururken verileri toplamak ve analiz etmek, sorunları çözmek ve fırsatlardan yararlanmak için verileri yaratıcı yollarla kullanmak için size güçlü bir temel sağlar.

İçeceğinizin kalitesini ölçünüz

“Veri dumanının olduğu yerde, iş yangını vardır.” Thomas Redman

 İleri görüşlü içecek şirketleri, kritik kararları bildirmek için verileri kullanmanın yanı sıra kaliteyi izlemek ve iyileştirmek için verileri kullanır. İçecek markası sahipleri, pazara tutarlı, yüksek kaliteli bir ürün sunduklarından emin olmak için analitik, mikrobiyolojik ve kalite güvence testlerinden yararlanabilirler. Şirketler ayrıca, içeceklerinin kalitesini şimdi veya gelecekte etkileyebilecek herhangi bir tedarik zinciri sorununu tespit etmek, değerlendirmek ve ele almak için tedarikçileriyle ilgili verileri toplayıp analiz edebilir. Kalite pazar için giderek daha önemli hale geldikçe, kaliteyle ilgili veriler içecek şirketlerinin başarısında daha da hayati bir rol oynayacak. İçecek şirketlerinin işlerini anlamalarını ve kontrol etmelerini geliştirmek için kullanabilecekleri başka ölçütler de vardır. 

İçecek işletmenizin sağlığını ölçün ve izleyiniz

“Araştırma, herkesin yapabileceği ve herkesin yapması gereken bir şeydir. Basitçe bilgi toplamak ve bunun hakkında sistematik bir şekilde düşünmektir.” Raewyn Connell

 Verileri sistematik ve nesnel olarak ölçmek, içecek şirketlerinin verimliliği artırmak ve performansı iyileştirmek için daha iyi kararlar almak için bir çerçeve geliştirmesine olanak tanır. Müşteri başına gelir, pazar payı büyümesi ve kâr marjı gibi ölçümler, şirketinizin ne kadar iyi performans gösterdiğine dair içgörüler sağlar. Anahtar, verilerin, şirket hakkında pazara ve rakiplerinize göre ne söylediğini yorumlayabilecek birinin eline almasıdır. Neyi bilmediğinizi bilmiyorsunuz, ancak ne kadar veri odaklı olursanız, verilerinizin işletmenizi geliştirmek için ne tür sorulara cevap verebileceğini o kadar çok öğrenirsiniz.

Yenilik için kanıt ve soruşturmayı kullanmaya devam ediniz

“Geleceğe gelince, göreviniz onu öngörmek değil, etkinleştirmektir.” Antoine de Saint-Exupéry

Tüketici tercihleri ​​geliştikçe, içecek şirketlerinin giderek daha hızlı bir şekilde yenilik yapması gerekecektir. Veriler, kârlı, müşteri merkezli inovasyon döngülerini beslemede önemli bir rol oynamaya devam edecek. Bu çalışmalar, şirketlerin, şirket stratejisine rehberlik etmek ve herkesin aynı hizada olmasını ve doğru yönde ilerlemesini sağlamak için benzersiz ve değerli bilgiler sağlayan bağlantıları ve gizli kalıpları bulmasına yardımcı olur.

Veri, içecek şirketlerine yenilik yapmak ve iyileştirmek için paha biçilmez fırsatlar sunar. Önemli olan, hangi verilere bakılacağını ve bunlarla ne yapılacağını öğrenmektir. Proaktif içecek şirketleri, verilerinden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için eğitime, araçlara ve ortaklıklara yatırım yapanlardır.

Son Gönderiler
- Advertisment -spot_img

Popüler Gönderiler